Oryginalność i autentyczność w turystyce

W dzisiejszych czasach miejscowości mają trudny orzech do zgryzienia, jeśli chodzi o ich wypromowanie i przyciąganie turystów. Stworzenie atrakcyjnej oferty, która przekona potencjalnego turystę do wyboru danego miejsca jest niezwykle trudne. Wiąże się to z przerażająco silną konkurencją, jak i obszerną listą możliwości i wymagań osoby zainteresowanej wyjazdem. 

Processed with VSCO with a5 preset

Dawniej turystyka nie była aż tak bardzo rozwinięta, w związku z tym kierunki typowo wakacyjne były ograniczone. Dopiero z czasem liczba ludzi podróżujących zaczęła wzrastać i coraz to więcej krajów i miast zyskało na popularności.

Jakość, oryginalność, unikatowość i autentyczność stały się obecnie bardzo istotnym instrumentem w całej tej walce miast, regionów czy państw.

Processed with VSCO with a4 presetProcessed with VSCO with a4 presetProcessed with VSCO with a4 preset

Można jednak odnieść wrażenie, że próba przetrwania w tym rywalizującym przemyśle turystycznym czasami idzie w złym kierunku. Wydaje się, że zamiast skupiać się na tym, co wyjątkowe, to szczególnie w Europie coraz częściej można zauważyć powielanie wizerunku i naśladowanie miejsc odnoszących sukces.

Przykładem tego mogą być duże napisy z nazwą miasta, które już można spotkać w wielu miejscowościach, np. Edynburg czy Gdańsk, a kojarzyły nam się one głównie z Hollywood i Amsterdamem.

Następnie, można tutaj również wspomnieć o coraz bardziej powszechnych wielkich kołach widokowych, które są zrobione jakby na wzór London Eye.

Processed with VSCO with a4 preset

Takie kroki podejmowane przez niektóre miasta wydają się zupełnie zbędne. Czasem ta chęć wygranej w wyścigu o osoby odwiedzające sprawia, że tracą one na swej autentyczności. Próba zaspokojenia wszelkich potrzeb turysty nierzadko prowadzi do zacierania się prawdziwego obrazu i charakteru danej narodowości jak i poszczególnych obszarów. A przecież człowiek wyrusza w podróż, aby poznać to, co zaskakujące i jedyne w swoim rodzaju.

Niezadowalające jest to, kiedy w zakątkach typowo turystycznych często widzi się Irish Pubs czy klasyczne brytyjskie śniadania. Byłoby to do zaakceptowania, gdyby stanowiło to tylko jedną z opcji, jako odpowiedź na życzenie klienta. Jednak smutne jest, że czasem wręcz niełatwo jest znaleźć miejsca z dumą serwujące tradycyjną kuchnie. A przecież to cudowne doświadczenie móc spróbować charakterystycznych dla danego regionu potraw, a nawet słuchając przy tym lokalnej muzyki. Jest to niewątpliwie jeden ze sposobów na zaprzyjaźnienie się z nieznaną nam wcześniej kulturą.

2019-01-03 09.26.01 1.jpg

Każde z miejsc ma coś niepowtarzalnego, czego nie można spotkać nigdzie indziej – widoki, architektura, sztuka, historia, jak również, a może nawet i przede wszystkim ludzie i atmosfera. I to właśnie na tym powinny bazować wszelkie działania do przyciągania turystów. Wyróżnianie się spośród gamy atrakcyjnych miejsc jest nielada wyzwaniem marketingowym, jednakże pomaga ono odnieść sukces długoterminowy.

Jeden komentarz Dodaj własny

  1. Ryszard pisze:

    Świetne podejście do tematu.Również uważam,że każde miasto,które walczy o turystów powinno oferować im coś co zapadnie im na długo w pamięci, a jednocześnie będzie autentyczne z wizerunkiem tej miejscowości, czy regionu.
    Podsumowując,należy uznać ten temat,który poruszyłaś za godny dalszej dyskusji i opinii innych wielbicieli podróży i poznawania świata i innych kultur.
    Serdecznie pozdrawiam i czekam na kolejne trafne spostrzeżenia dotyczące turystyki.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s